Zirdum – obiteljski brend koji nadilazi frizerski salon: 30 godina ljepote, strasti i znanja
Više od frizerskih usluga – Zirdum je platforma koja oblikuje ljepotu, ljude i industriju
Znate li da se ženu bez šminke na poslu smatra manje profesionalnom?
Je li ruž nedostatak bontona ili alat za preživljavanje? I kada smo točno odlučile da je prirodno lice profesionalni propust?
Jednog dana došla sam na posao bez maskare i netko mi je rekao: “Jesi dobro? Izgledaš umorno.” Nisam bila umorna. Bila sam samo – svoja. Bez maskare. Bez korektora. Bez štita koji nosim na licu od osamnaeste. Taj komentar nije bio zlonamjeran, bio je kulturalno ugrađen. I to je možda još opasnije. Jer dok u muškom svijetu prirodno lice znači “spreman za sastanak”, u ženskom znači “nisam se dovoljno potrudila”. Otkud taj dvostruki standard?
Šminka je oduvijek bila više od boje na licu. U 18. stoljeću simbolizirala je aristokraciju, u 19. moralnu sumnju (da, dobre žene nisu se šminkale), a u 20. stoljeću postaje dio svakodnevice, ali s vrlo jasnim pravilima: moraš izgledati zdravo, ženstveno, reprezentativno. Ukratko: pristojno.
Pojavom feminizma, očekivalo se da će šminka postati opcija, ne obveza. Ali u korporativnom svijetu, pokazalo se suprotno.
Prema istraživanju organizacije CV Library (UK), 31 % ispitanika priznalo je da bi ženu bez šminke na poslu smatrali manje profesionalnom. Američko istraživanje (“American Sociological Review”) ide dalje: žene koje se šminkaju uredno imaju čak 30 % veće šanse za napredovanje i više plaće. Šminka, dakle, nije samo make-up, to je make-sure-you’re-acceptable.
I dok muškarac s podočnjacima izgleda kao radoholičar, žena s istim tim podočnjacima izgleda neuredno. A to nije estetika. To je suptilna profesionalna disciplina!
Nitko ne kaže izravno: “Dođi našminkana.” Ali kad ti četvrti kolega u danu kaže: “Izgledaš nekako iscrpljeno”, a ti znaš da nisi – to je poruka! Neizgovorena, ali vrlo glasna. To je ono što psiholozi nazivaju nevidljiva očekivanja u radnom okruženju. Stvari koje nisu u opisu posla, ali se svejedno boduju. Tvoj ruž može biti važniji od tvoje prezentacije, i to znaš… čak i ako to nitko nikad nije rekao naglas.
Na crvenim tepisima, tamo gdje je izgled institucionaliziran, počela je mala, ali glasna revolucija.
Kad se Pamela Anderson na Tjednu mode u Parizu u rujnu 2023. pojavila potpuno bez šminke, šokirala je modnu publiku. Ne zato što nije bila lijepa, nego zato što nije bila uređena kako se očekuje. A nakon toga je izjavila:
“Ovo je moj mali bunt. Osjećam se slobodno.”
Alicia Keys još je 2016. krenula s #NoMakeup kampanjom, izjavivši:
“Ne želim se više prikazivati onako kako drugi očekuju. Dosta mi je maski, doslovno i figurativno.”
Tada je na MTV VMA dodjelu nagrada došla potpuno bez šminke, izazvavši lavinu komentara. Pozitivnih i negativnih, ali nitko nije ostao ravnodušan.
Obje žene poručile su: ne moramo “popraviti” lice da bismo bile vrijedne gledanja!
Ovaj tekst nije napad na šminku. Volim dobar ruž. Volim svoj glow. Volim i osjećaj kad šminkom složim dan. Ali šminka ne smije biti kriterij ozbiljnosti, ženstvenosti ili poštovanja.
Feministička autorica Jessica Valenti jednom je rekla:
“Pravo da nosimo šminku ništa ne znači ako nemamo pravo da je ne nosimo bez posljedica.”
To je ključ: sloboda izbora bez potrebe da se objašnjavaš, braniš ili opravdavaš.
Šminka je alat i ne bi smjela biti maska za prihvaćanje. Pitanje nije voliš li biti našminkana. Pitanje je: možeš li i smiješ li biti viđena kada to nisi?
Ako odgovor nije: “Da, naravno”, onda šminka nije tvoj izbor nego uvjet. A uvjeti koji vrijede samo za žene nisu neutralni i nisu profesionalni! Oni su nevidljivi podsjetnici na to da se još uvijek moramo dokazivati više, čak i na vlastitom licu.
I zato: stavi maskaru. Ili nemoj. Nosi crveni ruž. Ili sjajilo. Ili ništa. Ali neka to bude tvoj izbor. Ne tuđa očekivanja. I kad netko opet pita: “Izgledaš nekako drukčije…” Samo reci: “Zapravo, danas izgledam baš kao ja.”