Girl math: Što je metoda 50-30-20 i kako može pomoći vašoj financijskoj situaciji?

Otkrivamo što je 50-30-20 metoda raspoređivanja potrošnje, a odnosi se na baš svačiji novčanik

financije novac pravilo 20 30 50 marie claire hrvatska
INSTAGRAM: @zoecalodoukas
Piše Ana-Lena Cvitanušić
objavljeno 07/06/2025 u 11:00

Girl math trend obilježio je 2024. i natjerao nas da se u 2025. malo više zamislimo oko planiranja mjesečnog budžeta. Iako je riječ o duhovitim priznanjima žena koje pokušavaju opravdati svoje iracionalne izdatke, činjenica je da smo svi ponekad strepjeli od otvaranja naših mBanking aplikacija.

Šalu na stranu, na što se uistinu isplati obratiti pozornost

Ove godine sve se vrti oko metode 50-30-20 raspoređivanja potrošnje, a odnosi se na baš svačiji novčanik. Kao što sâm naziv daje naslutiti, cilj je rasporediti vaša mjesečna primanja na tri dijela.

Najveći dio vaših mjesečnih prihoda, oko 50 posto, trebali biste izdvojiti za zadovoljavanje ključnih životnih potreba poput stanarine, rate kredita ili režija. U ovu skupinu možete ubrojiti i troškove osiguranja ili namirnica.

Nakon što ste podmirili ove potrepštine, slijedi zabavan dio! Sad se možete posvetiti vlastitim željama, za koje biste u prosjeku trebali izdvojiti 30 posto od ukupnih prihoda. One su različite za svakoga, pa slobodno isplanirajte odlazak u shopping ili cjelodnevni vikend u spa resort.

Stručnjaci savjetuju – štednja je apsolutno nužna

Iako “življenje u trenutku” može biti korisna filozofija u svakodnevici, ne pomaže nam u trenucima nenadanih troškova poput puknuća cijevi ili gubitka mobitela. Upravo zato, preostalih 20 posto prihoda izdvojite za osobnu štednju.

Bilo da je riječ o budžetu za “krizne dane” ili kasici za novi automobil, uvijek je dobro imati ušteđevinu na koju možete računati jer je apsolutno jasno da je upravljanje novcem jedna od najvažnijih vještina koje možemo savladati u odraslom životu.

Vidi sve