Uništavaju li bežične slušalice vaš sluh? Evo na što trebate obratiti pozornost

Bežične slušalice svakako su praktične i cool, no mogu li biti štetne?

bežične slušalice marie claire hrvatska
SHUTTERSTOCK
Piše Ana-Lena Cvitanušić
objavljeno 13/07/2025 u 13:00

Slušalice su postale must-have komad u svakodnevnom životu, bilo da slušamo podcaste na putu do posla ili se motiviramo Beyoncéinim pjesmama u teretani. Premda se čini da su naš najbolji saveznik u izbjegavanju small talka, prije nego što znamo, mogu se okrenuti protiv nas.
Naime, Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da je više od 1,1 milijarde ljudi u opasnosti od gubitka sluha koje dolazi s visokom glasnoćom naših slušalica, a u nastavku donosimo na što sve trebate pripaziti kad se sljedećeg puta spojite na Bluetooth.

“Bubice” imaju veliku manu

Bežične slušalice, takozvane “bubice”, posljednjih godina zamijenile su naglavne slušalice koje “upadaju u oči” i često nam uništavaju frizuru.

Bubice imaju brojne prednosti, ali i jednu golemu manu – puno su štetnije za naše uši od klasičnih

Razlog je taj što ulaze direktno u ušni kanal, povećavajući rizik od oštećenja sluha. Dodajmo tome i pojačavanje glasnoće na refren omiljene pjesme, i ubrzo možemo očekivati neugodno zujanje u ušima. No to je tek blaga posljedica u odnosu na ono što slijedi prekomjernim izlaganjem visokoj glasnoći.

• Gubitak ili oštećenje sluha
• Infekcija uha
• Upala uha

Svi ovi bolni procesi događaju se upravo onda kad najviše uživamo u Billboard Hot 100 playlisti na Spotifyju, a evo i kako.
Znamo da se slušalice same po sebi brzo prljaju, a ako bakterije i gljivice dospiju u ušni kanal prije nego ih očistimo, povećava se vjerojatnost za infekciju uha. Nadalje, slušalice mogu sprječavati izbacivanje ušnog voska koje bi, ako se nakupi u našem uhu, moglo zarobiti gljivice i bakterije, u konačnici dovodeći do upale uha. Zbog preglasnog slušanja glazbe može vam puknuti bubnjić – izuzetno bolna pojava koja povećava šanse za infekciju srednjeg uha.

bežične slušalice marie claire hrvatska

Oprezno s decibelima

Da, teško je povjerovati da tako sićušna stvar koju punimo, čistimo i pazimo da ne izgubimo njezinog dvojnika, može imati trajne posljedice na naš život. Ipak, nije sve tako crno. Postoje stvari koje možemo učiniti da bismo izbjegli najcrnje scenarije, a možete ih primijeniti već danas.

• Zadržite glasnoću između 60 dB i 85 dB. Decibeli mjere razinu tlaka koju stvaraju različite jačine zvuka, a njihov raspon kreće se od 0 dB do 140 dB. Stručnjaci upozoravaju da slušanje bilo čega iznad 85 dB dulje vrijeme može rezultirati trajnim gubitkom sluha, stoga uvijek pripazite da ne prelazite provjerenu glasnoću na svojim uređajima, piše Health Partners.

• Radite redovite pauze. Vjerovali ili ne, čak je pet minuta dovoljno da se vaše uši odmore od intenzivnih vibracija. Uz to, izvlačenjem ušnih uložaka dajete priliku vašem ušnom kanalu da se prozrači, čime se smanjuje mogućnost infekcije.

• Čistite slušalice. Vrlo je važno znati kad i kako čistiti vaše slušalice. Nije isto koristiti ih samo tijekom obavljanja kućanskih aktivnosti ili intenzivnog treninga u teretani. Isključite napajanje, a zatim vlažnom krpom obrišite vrhove slušalica. Koristite krpu od mikrovlakana da biste osušili uloške nakon čišćenja.

 

Vidi sve