Je li vaša odjeća toksična: Evo koje materijale izbjegavati, a kojima popuniti ormar

Je li vaša odjeća toksična i koje materijale treba izbjegavati?

odjeća, Marie Claire Hrvatska
INSTAGRAM: @immegii, @blacky.n
Piše Ana-Lena Cvitanušić
objavljeno 04/07/2025 u 09:00

Iz sezone u sezonu pratimo lansiranje novih kolekcija na modnim pistama, a ne treba dugo da se vjerni duplikati pojave u gotovo svim online trgovinama. Brza moda bez sumnje je postala ultimativni stil života unatoč brojnim pronalascima toksičnih kemikalija u odjeći koju kupujemo na sniženjima.

Društvene mreže “eksplodirale” su nakon što su gradske vlasti Seula 2024. provodile povremena sigurnosna testiranja odjeće koja se prodaje online

Tako su se na meti kritika lani našli SHEIN, AliExpress i Temu – jedni od najpopularnijih brendova brze mode na planetu. Lavinu reakcija pokrenula je vijest da je par cipela iz SHEIN-a sadržavao čak 428 puta više od dopuštenih razina ftalata, kako prenosi Good On You.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Juliet | UGC (@julietkaz)

Kakva je kvaliteta odjeće koju imamo u svom ormaru

Međutim, potrošači i dalje pribjegavaju najjeftinijim, trendi opcijama, bez stvarne svijesti o toksičnim materijalima koje nanose na svoju kožu. U nastavku otkrivamo na što sve trebate pripaziti prilikom sljedeće kupnje-  bilo online ili uživo.

Svaki obojeni, izbijeljeni ili obrađeni komad koji imate u ormaru zahvaćen je kemikalijama. Neke su štetnije od drugih, a kemičarka Miriam Diamond, koja je 2021. vodila CBC-jevu istragu, ističe da postoje alternative.

“Sigurnije alternative postoje, kao što su alternativni plastifikatori, a ne ftalati”, kaže, dodajući da bi SHEIN mogao koristiti druge boje ako je boja izvor olova

Koliko su najpopularniji materijali stvarno štetni

Jedan od najpopularnijih materijala kojima proizvođači brze mode pribjegavaju jest viskoza, koja kao polusintetička tkanina obično zamjenjuje svilu, a koristimo je za izradu haljina, suknji, bluza… Dobiva se od reciklirane pulpe drveta, no da bi se drvena masa pretvorila u vlakno, potreban je kemijski unos te puno krčenja šuma.

Voditeljica kampanje za Changing Markets Foundation, Urška Trunk, ističe da je i proizvodnja celuloze povezana s korištenjem štetnih kemikalija

“Celuloza se tretira brojnim otrovnim kemikalijama kao što je ugljikov disulfid, snažno otapalo”, ističe Trunk, ističući da se izloženost ugljikovom disulfidu povezuje s psihozom, koronarnom bolešću srca i leukemijom, objašnjava Trunk. Najpodložniji podlijeganju ovim bolestima su, naravno, tvornički radnici i njihove zajednice.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ★ lara ★ (@lara__brucker)

Dvije stvari koje možemo učiniti

Premda se može činiti kao da su nam “ruke vezane”, postoje stvari koje možemo učiniti da bismo sačuvali svoje zdravlje. Prva je, dakako, suzdržavanje od kompulzivne kupnje.

“Birajte kvalitetu umjesto količine. Kupujte samo ono što vam stvarno treba i planirate nositi dugo vremena. Kupujte rabljeno i kupujte za maksimalnu izdržljivost i nastojte popraviti, ponovno upotrijebiti i zamijeniti predmete”, upozorava voditelj ocjenjivanja Good On You, Kristian Hardiman.

Nadalje, edukacija je uvijek pola rješenja! Da biste smanjili svoju potencijalnu izloženost toksičnim kemikalijama, pripazite na certifikate koji dolaze s etiketama

“Ovo je obično najbolji način za osigurati se da se ne koriste nikakve ili malo opasnih kemikalija. GOTS certifikat, koji je mjeren u cijelom opskrbnom lancu, jedan je od jačih certifikata”, ističe Trunk.

Recite “da” ovim materijalima

Iako je samu “toksičnost odjeće” teško izbjeći, postoje udobni, prozračni i ekološki prihvatljivi materijali koji dolaze po nešto višim cijenama na tržištu, ali obećavaju kvalitetu. U nastavku donosimo devet materijala kojima možete zamijeniti niskokvalitetne komade u ormaru:

  • Lanena vlakna
  • Pamučna vlakna
  • Svila
  • Bambusova vlakna
  • Merino vuna
  • Organska pamučna vlakna
  • Ramie vlakna
  • Kašmir
  • Vlakna konoplje
  • Juta
Vidi sve