Zašto su plave oči zapravo osjetljivije od smeđih? Znanost, genetika i ljepota u istom pogledu

Plavooke osobe češće će iskusiti neugodu pri naglim promjenama svjetlosnih uvjeta, a to je zbog manje melanina u šarenicama oka.

plave oči su osjetljivije marie claire hrvatska
FOTO: Launchmetrics
Piše Iris Hazler Šanko
objavljeno 24/07/2025 u 09:00

Naizgled obična činjenica da netko ima plave oči često se u popularnoj kulturi romantizira do krajnjih granica. Od lirskih usporedbi s oceanima do nezaobilaznog arhetipa “hladne fatalne ljepotice”. Ipak, iza tog nebeskog pigmenta krije se zanimljiva biološka priča, koja ne uključuje samo estetiku, već i znanstveno dokazane razlike u osjetljivosti oka.

Ako ste se ikada pitali zašto vam sunce posebno smeta ili zašto u noćnoj vožnji češće škiljite, a plavooki ste, odgovor leži u genetici i fizici svjetlosti.

U vremenu kada sve više pažnje posvećujemo zdravlju očiju, bilo kroz zaštitne naočale ili pravilnu prehranu, razumijevanje razlika između boja očiju postaje više od puke znatiželje. U nastavku istražujemo zašto su plave oči osjetljivije od smeđih, što to znači za svakodnevni život i kako se najbolje zaštititi od štetnih utjecaja.

Genetika plavih očiju: što točno određuje boju naših očiju?

Boja očiju određena je količinom melanina u šarenici, odnosno njenom pigmentacijom. Smeđe oči sadrže najviše melanina, dok plave imaju najmanje, a upravo je ta razlika ključna za razumijevanje osjetljivosti. Manjak pigmenta u plavim očima omogućava da više svjetlosti prodre kroz šarenicu i dospije u stražnji dio oka. To znači da plavooke osobe doslovno vide “više svjetla”, što u određenim situacijama i nije prednost.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Robert Clark (@robertclarkphoto)

Zanimljivo je da su sve plave oči na svijetu povezane s jednom zajedničkom mutacijom gena koja se dogodila prije otprilike 6.000 do 10.000 godina, najvjerojatnije na području oko Crnog mora. Dakle, svi plavooki ljudi danas, na genetskoj razini, imaju jednog zajedničkog pretka. Ako to nije materijal za genetsku sapunicu, ne znamo što jest.

Plave oči i osjetljivost na svjetlost: medicinsko objašnjenje

Zbog manje količine melanina, plave oči nemaju prirodni „štit“ od jakog svjetla. Melanin djeluje kao prirodni filter koji apsorbira svjetlosne zrake, uključujući i UV zračenje. Kod osoba sa smeđim očima, ova pigmentacija znatno smanjuje rizik od oštećenja mrežnice i povećane osjetljivosti na jarku svjetlost.

Plavooke osobe češće će iskusiti neugodu pri naglim promjenama svjetlosnih uvjeta, primjerice prilikom izlaska iz zatvorenog prostora na jako sunce ili tijekom vožnje noću kada dolazi do direktnog kontakta s jakim svjetlima automobila. Oftalmolozi ovaj fenomen nazivaju fotofobijom, pojačanom osjetljivošću na svjetlost, i ona se češće javlja kod osoba svijetlih očiju.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli MALIA GREINER (@maliagreiner)

Veza između boje očiju i rizika od očnih bolesti

Osim što su osjetljivije na svjetlost, plave oči su i podložnije određenim bolestima oka. Studije su pokazale da osobe sa svijetlim očima imaju nešto viši rizik od razvoja makularne degeneracije, stanja koje uzrokuje postupni gubitak vida u središnjem vidnom polju. Razlog, ponovno, leži u nedostatku melanina koji pruža zaštitu od UV i visokofrekventnog svjetla koje može oštetiti osjetljive stanice mrežnice.

Naravno, to ne znači da su smeđooki imuni, već samo da plave oči zahtijevaju dodatnu pažnju i zaštitu, osobito u sunčanim klimama i prilikom duljeg izlaganja ekranima.

Plave oči pod povećalom: znanost susreće estetiku

Unatoč većoj osjetljivosti, plave oči i dalje uživaju kulturološki status svojevrsnog fetiša ljepote. Od grčkih božica do filmskih ikona poput Paula Newmana i „it“ djevojaka poput Alexe Chung, plave oči i dalje zavode s naslovnica i ekrana.

No, iza njihove ljepote skriva se niz prilagodbi koje plavooki moraju usvojiti kako bi sačuvali zdravlje svog vida.

Kvalitetne sunčane naočale s UV zaštitom, redovite kontrole kod oftalmologa i izbjegavanje direktne izloženosti jakom svjetlu osnovne su mjere koje ne bi smjele biti izbor, već svakodnevna navika. Ako su vam plave oči „prozor u dušu“, vrijedi uložiti u zastore.

Plave oči jesu osjetljivije i zato zaslužuju više pažnje

Plave oči možda jesu genetska rijetkost i estetski dragulj, no njihova osjetljivost na svjetlost i potencijalno povećan rizik od očnih bolesti podsjećaju nas da ljepota često dolazi s određenim kompromisima. Znanstveni podaci potvrđuju ono što su plavooki oduvijek znali instinktivno – da je njihova vizualna jedinstvenost vrijedna, ali i zahtjevna za održavanje.

Stoga, umjesto da se oslanjamo samo na poetske metafore o „očima boje leda“, valja ponekad staviti i sunčane naočale, doslovno i metaforički, te se pobrinuti da ono što nas čini posebnima ostane zaštićeno.

Vidi sve