Što se u 2025. sve smije nositi u torbi koja ide u avion?

Otkrivamo koje stvari smijete nositi u torbi u avionu

torba, Marie Claire Hrvatska
INSTAGRAM: @flower_kashiwagi
Piše Iris Hazler Šanko
objavljeno 12/07/2025 u 09:00

Putovanja su danas postala gotovo svakodnevica. Bilo da idemo na poslovni sastanak u Frankfurt, produženi vikend u Barcelonu ili tropski bijeg na Mauricijus. No iako su letovi brojniji, a destinacije dostupnije nego ikada prije, jedno se pravilo nije promijenilo: stres pakiranja torbe za avion. Točnije, ručne torbe.

Pitanja poput “Smijem li ponijeti ovu kremu?”, “Hoće li mi oduzeti punjač?”, “Što s lijekovima?” i dalje nas opsjedaju večer prije puta. I da, još uvijek postoji ta vječna dilema: gdje je granica između osobne torbe i kabinske prtljage?

U 2025. godini pravila o sadržaju ručne prtljage nisu se dramatično promijenila, ali su doživjela niz tehnoloških i sigurnosnih nadogradnji koje svakako trebate poznavati. I to ne samo zato da biste prošli sigurnosnu kontrolu bez prevrnutog ruksaka pred cijelim terminalom nego i kako biste putovali pametnije, brže i ugodnije.

Ovaj vodič donosi pregled onoga što se smije (i ne smije) nositi u torbi koja ide u kabinu, uz aktualne preporuke koje vrijede na većini europskih i svjetskih aerodroma. Jer koliko god se činilo da ste spremni, jedan zaboravljeni gel za tuširanje od 150 ml mogao bi vas stajati više živaca negoli odgođen let.

Što spada pod ručnu torbu u avionu: pravila za 2025.

U 2025. godini zračne luke i avioprijevoznici sve su više standardizirali dimenzije i težinu ručne prtljage, no razlike i dalje postoje. Generalno, dopuštene su dvije torbe, kabinska torba i osobni predmet, koji može biti ženska torbica, torba za laptop ili manji ruksak. No ključna riječ je “dopušteno”. Niskotarifne kompanije često to uvjetuju dodatnom nadoplatom ili prioritetnim ukrcajem.

Ručna prtljaga mora proći kroz sigurnosni skener, pa sve što se nalazi u njoj mora biti u skladu s propisima koji su, iako ponekad zbunjujući, zapravo prilično jasni. Torba koju unosite u avion mora biti lako prenosiva, kompaktna te, ako je suditi prema neslužbenim pravilima putničke elegancije, iole estetski prihvatljiva. Jer nema gore od kombinacije Chanel balerinki i ruksaka za planinarenje.

Tekućine u ručnoj prtljazi: još uvijek ograničenje, ali s modernim rješenjima

Jedno od najstarijih i najstrožih pravila sigurnosnih kontrola odnosi se na tekućine. Pravilo o maksimalno 100 ml po proizvodu i dalje vrijedi u većini svjetskih zračnih luka iako su neke europske zračne luke već počele s implementacijom naprednih CT skenera koji omogućuju unošenje većih količina tekućina bez vađenja iz torbe.

No, ako letite iz Zagreba, Splita ili preko manjih europskih čvorišta, i dalje vrijedi staro pravilo: svi proizvodi u pakiranjima do 100 ml, zapakirani u prozirnu plastičnu vrećicu, maksimalne zapremnine od jedne litre

Dakle, vaš omiljen parfem, serum za lice i hidratantna krema mogu s vama, ali samo ako se uklapaju u te okvire. Balzam za usne? Da. Micelarna voda od 250 ml? Ostavite je kod kuće. I da, putna verzija vaše omiljene maske za lice uvijek je dobra ideja, pogotovo ako imate let u zoru.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Beth McCreadie (@bethmccreadie)

Elektronika i punjači: što je dopušteno u avionu

Ako postoji kategorija koja izaziva gotovo paniku kod suvremenih putnika, onda su to elektronički uređaji. No dobra vijest je da u 2025. godini još uvijek smijete u ručnoj torbi nositi sve osnovne uređaje: mobitele, tablete, prijenosna računala, e-čitače, slušalice, pa čak i prijenosne punjače – pod uvjetom da ne premašuju dopuštene kapacitete.

Power bank baterije smiju biti unutar torbe koju nosite sa sobom, ali ne u predanoj prtljazi, a maksimalni kapacitet koji prihvaća većina avioprijevoznika iznosi 27.000 mAh.

Uređaje ćete najvjerojatnije morati izvaditi iz torbe tijekom sigurnosne kontrole, osim ako aerodrom ne koristi napredne 3D skenere, trend koji se, srećom, širi i u Europi

Dakle, punjač za telefon, adapter za utičnicu i noise-cancelling slušalice apsolutni su must-have za svako putovanje bez obzira na to letite li 45 minuta do Milana ili 12 sati do Tokyja.

Lijekovi, hrana i kozmetika: kako ih pravilno pakirati za avion

Lijekovi koje redovito uzimate smiju biti u ručnoj prtljazi, ali preporučuje se da imate i recept ili barem uputu s imenom, osobito ako putujete izvan Europske unije. Tablete protiv bolova, sredstva protiv mučnine i osobni medicinski pribor najčešće prolaze bez problema, ali sve što se čini “sumnjivim” može izazvati dodatne provjere. Ako nosite inzulin ili inhalator, uvijek ga imajte pri ruci, ali i jasno označen.

Što se hrane tiče, suhe grickalice, sendviči i čokoladice dopušteni su, ali svježe namirnice i tekuća hrana – ne. Stoga, ako vam je baka zapakirala domaći ajvar za sestru u Londonu, razmislite još jednom. Ili još bolje, pošaljite ga poštom.

Kozmetički proizvodi podliježu pravilima o tekućinama. Znači, sve što je kremasto, gelasto, uljasto ili tekuće mora u onu famoznu vrećicu. Suha kozmetika, poput puderastih proizvoda, prolazi bez ograničenja.

Što se ne smije nositi u avion u 2025.: pravila koja se ne mijenjaju

Iako se tehnologija mijenja, osnovna sigurnosna pravila ostaju ista. Oštri predmeti poput škara, britvica s izmjenjivim žiletima i čavlića za kosu i dalje su zabranjeni. Također, nikakvi alati, eksplozivne tvari, zapaljive tekućine, sprejevi pod pritiskom ni sportska oprema nisu dopušteni u ručnoj torbi. Ako niste sigurni, uvijek se informirajte na web-stranici avioprijevoznika ili zračne luke. Ili još bolje, jednostavno ostavite kućnu opremu za preživljavanje kod kuće.

U 2025. ručna torba više nije “samo torba” – to je vaš mobilni svijet

U današnje doba, torba koju unosimo u kabinu postala je mini verzija našeg dnevnog života. U njoj nosimo sve, od osnovne kozmetike i gadgeta do dokumenata, grickalica i dodatnih čarapa. Znati što smijete (i ne smijete) unijeti u avion ne znači samo izbjeći stres već i pokazati da ste moderan putnik koji razumije pravila igre.

Jer na kraju dana, kad konačno sjednete na svoje sjedalo 18A, znajući da ste spakirali sve pravilno i promišljeno, osjećat ćete se kao pravi profesionalac. A možda čak i zaslužiti onaj osmijeh stjuardese koji kaže: “Vi ste očito od onih putnika koji znaju što rade.” I to je već pola puta do savršenog putovanja.

Vidi sve