Tappwater – inovativna tehnologija filtracije koja uklanja više od 100 tvari iz vode iz slavine
Zbogom herbicidima, kemikalijama, teškim metalima, kloru i kamencu!
Digitalni detoks od samo 72 sata može napraviti čuda za mozak, potvrdili su stručnjaci
Znamo da su pametni telefoni postali sastavni dio naše svakodnevice, a više gotovo ne možemo zamisliti dan bez sveznajućih uređaja koji znatno utječu naše ponašanje, raspoloženje i raspoređivanje vremena.
Ipak, skupina od 25 ljudi godina nedavno je provela punih 72 sata bez pametnih telefona pri ruci, u sklopu istraživanja objavljenog u časopisu “Computers in Human Behavior”, i postigla zapanjujuće psihofizičke rezultate koji su nas natjerali da se zapitamo – jesu li mobiteli stvarno krivi za sve?
Njemački znanstvenici sa Sveučilišta Heidelberg u veljači su proveli istraživanje na uzorku od 25 korisnika pametnih telefona između 18 i 30 godina, s ciljem proučavanja uzročno-posljedičnih veza između uporabe smartphonea i promjena u načinu rada mozga.
Svi sudionici bili su podvrgnuti magnetskoj rezonanciji (MR) prije i poslije provođenja istraživanja te su tijekom skeniranja bili izloženi fotografijama aktivnih telefona, isključenih telefona, ali i nasumičnih predmeta nepovezanih s istraživanjem
Za vrijeme trajanja eksperimenta, sudionicima je bilo dozvoljeno korištenje smartphonea isključivo u svrhe navigacije, poslovnih obveza i poziva, dok je zabavan sadržaj (poput društvenih mreža i igranja igrica) bio strogo zabranjen.
Rezultati ovog istraživanja nesumnjivo su se popeli na vrh liste najzanimljivijih u 2025. godini. Premda sudionici tijekom istraživanja nisu iskazali potrebu za korištenjem društvenih mreža, ponovnim skeniranjem nakon 72 sata utvrđeno je da fotografije mobitela (uključenih i isključenih) aktiviraju dijelove mozga povezane s nagradom.
Također, uočena je značajna aktivnost u području dopaminskih i serotoninskih receptora (koju često viđamo nakon uzimanja pauze od kofeina, šećera, cigareta…), što dokazuje da mobiteli uistinu imaju utjecaj na neurokemijski sastav mozga
Uz sve ovo, primijećene su promjene u centrima za pažnju i samokontrolu, koja se povećava s odmakom od ekrana.
Bez obzira na to koliko mislili da sve držimo pod kontrolom, mobiteli imaju sposobnost izazivanja našeg sustava nagrađivanja, čak i ako smo sigurni da nismo zapravo ovisni o njima. To može dovesti do osjećaja anksioznosti, nemira i drugih simptoma koje možda pripisujemo nekim drugim utjecajima.
Ipak, sada znamo da pozitivne promjene mogu biti vidljive u vrlo kratkom roku, pa će i najjednostavniji digitalni detoks biti dovoljan da se vratimo u stanje koncentracije, mira i osjećaja svijesti o navikama kojima dajemo moć u svakodnevnom životu.