Luksuzna putovanja kroz povijest: Orient Express, transatlantski brodovi i stari glamur

Luksuzna putovanja kroz povijest bila su više od prijevoza - bila su pravi društveni spektakli, simboli stila, statusa i elegancije koja i danas inspirira

Putovanja, Marie Claire Hrvatska
INSTAGRAM: @testoritextiles
Piše Iris Hazler Šanko
objavljeno 05/07/2025 u 14:00

Danas, kad klikom na aplikaciju možemo rezervirati let, pronaći hotel i naručiti uslugu u sobu, a da ne skinemo svilenu masku s očiju, teško je zamisliti vrijeme kad je putovanje bilo samo po sebi događaj. Ne samo logistički izazov već i društveni spektakl. U eri u kojoj sve mora biti brzo, dostupno i “smart”, luksuzna putovanja kroz povijest djeluju gotovo kao mit. Elegancija na tračnicama, raskoš pod jedrima i stil koji nije znao za sportske tajice ni za power bank.

U tom kontekstu, povijest luksuznih putovanja nije samo priča o sredstvima prijevoza nego i o vremenu kad su putovanja bila sinonim za status, estetiku i pomno režiranu ekstravaganciju

Ako danas glamur prepoznajemo u avionskoj prvoj klasi ili boutique hotelima s personaliziranim jastucima, nekoć je on bio izražen kroz putne garderobe izrađene po mjeri, srebrni pribor za jelo u vagonima-restoranima te mogućnost da tijekom višednevnog putovanja iz Pariza do Istanbula večerate s diplomatima, princezama i spisateljicama u egzilu. Kroz povijest, luksuzna putovanja bila su ogledalo društvenih vrijednosti, ali i svojevrsni teatar ukusa, moći i novca.

Orient Express: Kralj željeznica i simbol elegancije

Kad govorimo o luksuznim putovanjima kroz povijest, gotovo je nemoguće ne započeti Orient Expressom – vlakom koji je definirao zlatno doba željezničkog glamura. Prvi put pokrenut 1883. godine, ovaj legendarni vlak prometovao je između Pariza i Istanbula, a putovanje je trajalo tri dana i dvije noći. Vrijeme dovoljno da se ispriča roman, zaključi ljubavna afera ili promijeni politička sudbina nacije. Agatha Christie to je svakako razumjela.

Vagoni su bili obloženi mahagonijem i art deco uresima, a posada trenirana u švicarskoj preciznosti i francuskoj diskreciji

Putnici su nosili večernje haljine i odijela za večeru, a doručkovali iz porculanskog servisa s logotipom kompanije. Orient Express nije bio prijevoz, bio je putujući hotel, kazalište i društveni klub u jednom. On nije prevozio samo tijela kroz Europu već i ideju da samo oni s istančanim ukusom i odgovarajućim bankovnim računom zaslužuju putovati s takvim stilom.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli CARINA ZAVLINE (@carina)

Transatlantski brodovi: Putovanje kao bal na valovima

Prije nego što su nebu predali dominaciju u prijevozu, oceani su bili pozornica luksuza. Zlatno doba transatlantskih brodova,  između 1900-tih i kasnih 1950-ih, donijelo je na more sve ono što bi čovjek očekivao u najfinijim salonima Pariza ili Londona. Brodovi poput RMS Queen Mary, SS Normandie i RMS Titanic nisu bili samo prometala. Oni su bili plutajući hramovi dekadencije. I da, svi znamo kako je završio Titanic, ali do trenutka udara u ledenjak, to je bio možda najglamurozniji dnevni boravak ikad viđen na Atlantiku.

Prva klasa na tim brodovima uključivala je više nego samo prostrane kabine. Gosti su uživali u privatnim balovima, večerama s višeslojnim menijima, frizerskim salonima, knjižnicama, pa čak i umjetničkim izložbama. Odijevanje za večeru bilo je obavezno, a garderoba pažljivo planirana tjednima unaprijed.

Riječ “cruise” u to doba nije značila tematsku zabavu uz karaoke, već društveni ritual kojem su prisustvovali aristokrati, glumice, industrijalci i pokoji špijun pod lažnim imenom

Putovanja brodom bila su i oblik prikrivenog društvenog testiranja: vaša sposobnost da u isto vrijeme konzumirate kamenice, vodite konverzaciju o Schopenhaueru i ne posrnete na lakiranom parketu bila je često važnija od vašeg pedigrea.

Stari glamur: Moda, rituali i simbolika

Luksuzna putovanja kroz povijest nisu se mjerila brojem odredišta, već brojem šešira koje ste ponijeli. Putne garderobe bile su pomno kurirane, često uz pomoć osobnih krojača, a prtljaga nije bila “lagana za kabinu” već spremna za ekspediciju. Louis Vuitton i Goyard nisu bili samo brendovi nego i funkcionalna poezija u obliku kovčega. Tadašnja ideja luksuza bila je duboko vezana uz trajnost, detalj i personalizaciju, od ručno izrađenih kožnih torbi do monograma ušivenih u svilene podstave.

Rituali putovanja, ispijanje čaja u salonima, promjena toaletnih kostima prije večere ili šetnje palubom u zoru nisu bili suvišni dodaci već neizostavni dio putničke dramaturgije. Putovanja su bila spora, ali upravo zato i raskošna. Jer je vrijeme bilo luksuz, a ne prepreka.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Trends of The Times (@trendsofthetimes)

Povratak staroga glamura u suvremenim interpretacijama

U posljednjih desetak godina, primjećujemo renesansu interesa za stari glamur putovanja. Povratak luksuznih vlakova poput renoviranog Venice Simplon-Orient-Expressa, retro-kolekcije inspirirane kabinskom elegancijom 50-ih, i rast boutique cruisinga ukazuju na to da unatoč brzini i praktičnosti današnjih putovanja, žudimo za romantikom prošlih vremena.

Brendovi poput Guccija, Diora i Ralpha Laurena često koriste motive starih putovanja u svojim kampanjama, podsjećajući nas da stil nema roka trajanja, a moda s korijenima ima i karakter

Luksuz se redefinira, ali i dalje u sebi nosi istu poruku: da je ono što je sporo, pažljivo, i estetski promišljeno, istinski vrijedno. Stari glamur nije nestao, samo se prilagodio. Danas, kad netko u avionu nosi svileni trench i čita tiskanog Prousta, ne gledamo ga kao ekscentrika već kao suptilnog revolucionara protiv plastificiranog doba.

Više od putovanja: Putujući identitet

Luksuzna putovanja kroz povijest podsjećaju nas da je putovanje nekada bilo više od kretanja, bilo je to pitanje identiteta, statusa i stila. Orient Express, transatlantski brodovi i sve te zaboravljene garderobe s kukičanim rukavicama nisu samo relikti prošlosti nego i podsjetnici na to da prava elegancija nikad ne izlazi iz mode.

U svijetu koji nas tjera da stalno žurimo, možda je pravi luksuz upravo u tome da putujemo kao nekoć: s namjerom, s ukusom, i s pomalo teatralnom dozom stila. Jer iako smo danas brži, pametniji i tehnološki napredniji. Nitko još nije uspio nadmašiti šarm žene koja na palubi broda stoji s valovima u kosi i šeširom koji ne mari za prognozu.

Vidi sve