Zašto veličamo toksične odnose u TV serijama?
Chuck, Faca i Nate - jesu li to doista muškarci za koje se vrijedi boriti?

Carry i Big, Chuck i Blair, Nate i Maddy… dobro su poznati parovi iz popularnih televizijskih serija zbog kojih smo proveli sati i sati ispred televizije ili laptopa.
Tko će koga ostaviti, prevariti, imati fantastičan toksičan seks (valjda su svi takvi), pratila sam uz vrećicu gumenih bombona i kasnije, čašu kojeg alkoholnog pića. Dugo sam se vremena kao djevojka u svojim 20-ima nadala da ću pronaći svojeg Chucka ili Facu, da ću doživjeti ljubav života koja će pomesti moju dušu i tijelo. Još mi je dulje trebalo da shvatim kako zapravo takav odnos uopće ne želim imati.
U biti sam navijala za parove čije veze, u stvarnom životu, psiholozi redovito označavaju kao štetne. Producenti znaju – što je veća emocionalna tenzija, to su veće šanse da će publika “navući” na odnos pun preokreta. Veze koje karakteriziraju ljubomora, posesivnost, izdaje i nasilje često se prikazuju kao strastvene, snažne i neizbježne.

Od romantike do opsesije
Posebno je zabrinjavajuće to što se takvi odnosi često prikazuju među mladim likovima. Serije kao što je “Euphoria” oblikuju emocionalnu pismenost tinejdžera, a u tom kontekstu, ideja da je “ljubav bol” ili da se mora patiti da bi bila “prava” – može biti izrazito opasna.
Veze poput one između Rue i Jules pokazuju kako se emocionalna ovisnost, nestabilnost i manipulacija mogu pogrešno tumačiti kao “intenzivna ljubav”.
Pop kultura i naučeni obrasci
U konačnici, mi učimo o ljubavi gledajući – našu okolinu, naše roditelje, sadržaj na malim ekranima.Ako nas od malih nogu “bombardiraju” pričama u kojima su “najbolji parovi” oni koji se varaju, lažu, vrijeđaju, ali na kraju “ne mogu jedno bez drugog” – lako je zamijeniti emocionalnu disfunkciju s romantikom. A kad Hollywood dodatno nagradi takve priče glamurom, modom i pozadinskom glazbom – stvarnost izgleda dosadno.

Kako izaći iz te iluzije
Rješenje nije izbjegavanje serija, već kritičko gledanje. Moramo prepoznati obrasce manipulacije, naučiti razlikovati strast od kontrole i osvjestiti što zdrava ljubav znači. Jer prava ljubav nikad ne dolazi s emocionalnim zlostavljanjem.

I da zaključimo dobro poznatom prepiskom razgovora:
Blair Waldorf: Game over.
Chuck Bass: Game’s not over ’til I say it is.
Blair Waldorf: Then have fun playing with yourself.
pročitajte još