6 stvari koje nikad ne biste trebali raditi u Japanu – vodič kroz kulturni bonton koji će vam spasiti obraz (i putovanje)
Putovanje u Japan neka postane najbolje uz ovih šest savjeta

Putovanje u Japan jedno je od onih iskustava koje se dugo planiraju, još dulje pamte i zauvijek oblikuju vaš pogled na svijet. “Zemlja izlazećeg sunca” nije samo arhitektonski i gastronomski raj nego i društvo s izrazito specifičnim pravilima ponašanja. Nepisanim zakonima koji oblikuju svakodnevni život Japanaca i funkcioniraju kao nevidljivi kod uljuđenosti. Za razliku od mnogih zapadnjačkih zemalja, gdje spontanost često prolazi kao šarmantna mana, u Japanu nepoznavanje bontona lako se može protumačiti kao duboka nepristojnost.
Bonton je u Japanu poželjan
U vremenu kad su TikTok travel hacks i Instagram-worthy destinacije često važniji od stvarnog razumijevanja lokalne kulture, pravi je luksuz putovati s poštovanjem i znanjem.
Ako vam je cilj ne samo vidjeti Japan već ga i doživjeti na razini lokalaca, bez izazivanja neugode ili kulturoloških gafova, tada je razumijevanje osnovnog društvenog bontona apsolutni prioritet
U nastavku donosimo šest ključnih pravila ponašanja u Japanu koja svakom putniku mogu pomoći da izbjegne neugodnosti, ali i zadobije tiho odobravanje jednog od najuljudnijih naroda svijeta.
Tišina je zlato – pogotovo u japanskoj podzemnoj željeznici
Možda ste se navikli pričati telefonom dok putujete javnim prijevozom ili odgovarati na poruke glasnim diktiranjem. U Japanu, osobito u tokijskoj podzemnoj, takvo ponašanje izaziva šokirane poglede. Japanska kultura izrazito cijeni tišinu u javnim prostorima, osobito onima koji su zajednički i zatvoreni. Telefonski pozivi se ne toleriraju, a i razgovori licem u lice poželjno su svedeni na minimum i nisku glasnoću.

Osim što ćete izbjeći neželjene poglede, usvajanjem ovog običaja zapravo ulazite u japansku filozofiju suživota, gdje je tišina znak poštovanja prema drugima, a ne odsutnost komunikacije
Pušenje na ulici? Samo ako želite globu i sramotu
Jedan od najčešćih kulturoloških šokova za turiste u Japanu je obrnut režim pušenja: dok je na Zapadu pušenje često zabranjeno u zatvorenim prostorima, u Japanu ćete i dalje naići na restorane i barove u kojima se puši. No zato je pušenje na ulici strogo regulirano i u mnogim gradskim četvrtima potpuno zabranjeno. Ne zato što Japanci ne puše, već zato što pušenje u hodu može biti opasno ili neugodno za druge prolaznike.
Ako pušite, potražite označene “smoking areas” koje su obično ograđene, čiste i opskrbljene pepeljarama. Pridržavanje ovog pravila više je od poštivanja zakona. To je gesta kojom pokazujete da razumijete kolektivnu odgovornost, jedan od temeljnih stupova japanskog društva.
Fotografiranje gejši bez dozvole – kulturna zamka koju treba izbjeći
Scena uskih ulica Giona u Kyotu, obasjanih lanternama, dok gejša (ili točnije maiko) prolazi u punom tradicionalnom ruhu, nešto je što gotovo svaki turist želi zabilježiti. No ovdje dolazimo do jedne od najvećih pogrešaka koju možete napraviti: nasrtati fotoaparatom bez pristanka.
Gejše nisu turistička atrakcija, već žive kulturne ambasadorice koje obavljaju svoj posao
Često žure na događanje ili radni angažman. Fotografiranje bez pitanja smatra se izrazito nepristojnim, gotovo invazivnim. U nekim dijelovima Kyota, lokalne vlasti čak su morale uvesti novčane kazne zbog uznemiravanja ovih izvođačica. Ako želite fotografiju, pristupite s poštovanjem i pitajte. Možda dobijete osmijeh, možda ne, ali ste barem zadržali obraz.
View this post on Instagram
Ponašanje u hramovima – duhovni prostori traže duhovnu prisutnost
Japanski hramovi nisu samo estetski savršeni prostori za fotografiranje. Oni su svetišta, mjesta kontemplacije i molitve. Prilikom ulaska u šintoistički hram ili budistički kompleks, poželjno je slijediti određene rituale: oprati ruke i usta na fontani pri ulazu, ne hodati sredinom puta koji vodi do glavne zgrade jer je to “put bogova” te se pokloniti, baciti novčić, dvaput pljesnuti i na kraju još jednom pokloniti prilikom molitve.
Također, u mnogim hramovima nije dopušteno fotografiranje unutarnjih prostora
Ne zbog marketinga, nego iz poštovanja prema svetosti mjesta. Djelovati neinformirano u takvom prostoru nije samo kulturološki promašaj već i znak dubokog nerazumijevanja svrhe samog hrama.
Nikad ne ostavljajte napojnicu – nije znak poštovanja, već neukusa
Za razliku od mnogih zapadnih zemalja gdje je ostavljanje napojnice znak zahvalnosti, u Japanu to može biti zbunjujuće ili čak neugodno za osoblje. Uslužnost je dio posla i očekuje se da bude na visokoj razini bez dodatnog plaćanja. Ako ostavite novac, konobar će vjerojatno potrčati za vama misleći da ste ga slučajno zaboravili.
Najbolji način da izrazite zahvalnost u Japanu nije kroz novčane dodatke, već kroz jednostavno, iskreno “arigatou gozaimasu”, blagi naklon i osmijeh. Takva gesta nosi veću težinu od bilo koje novčanice jer u Japanu kultura poštovanja vrijedi više od sitniša.
Hodanje po kući (ili tatamiju) u cipelama – svetogrđe bez preuveličavanja
Jedno od najstrožih i najšire rasprostranjenih pravila u Japanu jest pravilo izuvanja cipela prije ulaska u kuću, ali i u mnoge restorane, hotele, pa čak i pojedine trgovine i škole.
Prag označava granicu između “vanjskog” i “čistog” unutarnjeg prostora. Hodati po tatami prostirkama obuveni nije samo nehigijenski, to je kulturološki prijestup
U tradicionalnim prostorima najčešće ćete dobiti kućne papuče, a još jedna razina finese očekuje se u kupaonici, gdje postoje posebne papuče samo za to područje. Ako zamijenite papuče i, recimo, odete do kuhinje s “toaletnim”, postoji šansa da će netko blago pocrvenjeti. Ili još gore, neće ništa reći.
pročitajte još
Za kraj – razumijevanje, a ne imitacija
Posjet Japanu nije samo prilika za doživljaj nove kulture, nego i izazov osobnoj fleksibilnosti i osjetljivosti. Naučiti kako se ponašati u tuđem kontekstu nije gubitak identiteta, već najviši oblik kulturnog poštovanja. Ako se pitate trebate li biti opsjednuti svakim pravilom, ne, nitko od vas ne očekuje savršenstvo. Ali informirani trud i iskrena namjera u Japanu znače sve. Jer kad jednom shvatite tišinu u vlaku, gejšu koja vas pogleda s blagim naklonom ili čistoću ulica bez ijednog opuška, znat ćete da ste dobili daleko više od razgledavanja. Dobit ćete iskustvo koje poštuje i ono neizrečeno.